Máme na zahradě polykarbonátový skleník


Byli jste se někdy podívat na zámku Lednice? V jeho těsném sousedství spatříte obří skleník, který pochází z roku 1842 a nachází se v místě bývalé oranžérie z počátku 18. století. Jestliže jste zámek Lednice nikdy nenavštívili, vřele doporučujeme nahlédnout jak do jeho interiéru, tak i do skleníku, kde roste mnoho druhů exotických dřevin. Po několika hodinách strávených v zámecké zahradě a ve skleníku možná zatoužíte mít něco podobného doma na vlastní zahradě. Samozřejmě si nebudete pořizovat to, co se nachází u lednického zámku, tedy stavbu z ocelové konstrukce o délce 92 metrů a výšce bezmála 8 metrů, vystačíte s něčím menším, například s polykarbonátovým skleníkem 3 x 4 m.

polykarbonátový skleník

A i když jsou skleníky typickými stavbami pro pěstování zeleniny, zejména rajčat, okurek a paprik, vy si do skleníku můžete umístit jakékoli pokojové rostliny, kterým vyhovuje teplé a vlhké klima s dostatkem světla. Mohou to být kupříkladu sleziníky – ptačí hnízdo, které se bez tepla, vyšší vlhkosti a dostatku světla neobejdou, ve skleníku se bude dobře dařit hnědovkám nebo ledviníku a dalším kapradinám. Inspirovat se můžete i skleníkem v Lednici anebo rostlinami v botanických zahradách a pěstovat tu třeba i subtropické citrusy, například pomerančovník, kaktusy, fuchsie nebo oleandr.

malý skleník

Někteří lidé mají ve skleníku zvláštní oddíl, kde pěstují bylinky. Mnohým z nich se tu bude dařit po celý rok, i v zimě, kupříkladu tam můžete mít tymián nebo bazalku, a také poměrně citlivý rozmarýn. Zahradní skleníky jsou pomocníci, které oceníte v různých typech zahrad, hodí se do užitkové části zahrady rodinného domu a také na chalupu, kde si můžete pěstovat vlastní zeleninu, ovšem měli byste na chatě bydlet celoročně nebo alespoň po dobu pěstování rostlin, protože to může lákat některé nenechavce, kteří si rádi přilepší z cizího bez vlastního pracovního přičinění.